Saturday, 15 February 2014

Jajecznica na szynce parmeńskiej z dymkami i ricottą

Jajecznica
Kluczem do dobrej jajecznicy jest cierpliwość.


Jeśli jajecznica to wyłącznie na dużej ilości masła i z grubo siekanym szczypiorem. Masło powinno mieć przynajmniej 80 % tłuszczu, a jajka najlepsze jakie tylko uda Wam się zdobyć. Trzeba je dobrze rozkłócić, najlepiej na puch. Wylać na rumianą szynkę parmeńską i zeszkloną dymkę, a następnie szybko zmniejszyć ogień i długo mieszać, aż jajka zaczną się ścinać.

Składniki:
- 6 jajek
- 6 plastrów szynki dojrzewającej, np. parmeńskiej
- 4 dymki
- 1 cebulka
- 50 g sera ricotta
- 2 łyżki dobrego masła
- 1/3 łyżeczki soli
- 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu

Przygotowanie:

Jajka wybijam do miski.






Dymki i cebulę drobno siekam. Szynkę parmeńską kroję w paski.



Patelnię rozgrzewam i na suchej rumienię szynkę. Następnie dodaję dymki oraz ŁYŻKĘ masła i szklę je na wolnym ogniu.



Jajka ubijam na puch z solą i pieprzem. Ricottę dzielę na mniejsze kawałki, dodaję do dymek i szynki. Szybko mieszam i dodaję jajka.



Na wolnym ogniu mieszam jajka ze składnikami, aby dobrze się połączyły. Kiedy się zetną dodaję drugą łyżkę masła i wyłączam ogień. Gdy masło się rozpuści, ostatni raz mieszam i od razu podaję!



Najlepsza jajecznica!








Thursday, 13 February 2014

Ekspresowy kurczak z ciecierzycą


Ciecierzycy używałem po raz pierwszy i zaraz po jej spróbowaniu zdecydowałem, że wymaga podsmażenia na mocno rozgrzanym maśle, najlepiej klarowanym. Można ją od razu doprawić solą i pieprzem. Po podgrzaniu staje się bardziej wyrazista i nabiera lepszego smaku. Samo danie powstaje z zaledwie kilku składników, ale wymaga dłuższego gotowania, aby sos zdążył się zredukować, a kurczak przejść aromatem użytych przypraw.

Składniki:
- 600 g piersi z kurczaka
- puszka ciecierzycy ok. 400 g
- 3 średniej wielkości, posiekane cebule
- 500 ml domowego przecieru pomidorowego ( może być też passata albo siekane pomidory z puszki )
- 1 ząbek czosnku
- 3 łyżki oliwy
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz do smaku
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 1 płaska łyżeczka białego cukru
- 1/3 łyżeczki suszonego tymianku 
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano

Do podania koniecznie bułki czosnkowe z tego przepisu!
http://www.recipesandstories.pl/2014/02/bueczki-czosnkowe.html

Przygotowanie:

Kurczaka kroję w paski i kroję w kostkę. Z ciecierzycy odlewam zalewę, a cebule drobno siekam.

W garnku rozgrzewam oliwę, dodaję kurczaka, a kiedy straci surowość doprawiam go tymiankiem, łyżeczką czerwonej papryki, solą i pieprzem. Na patelnię wlewam ponownie oliwę i szklę na niej cebule. Dodaję do garnka.


Na tej samej patelni, na której smażyła się cebula rozgrzewam masło, dodaję ciecierzycę i posiekany ząbek czosnku . Smażę kilka minut po czym doprawiam do smaku solą i pieprzem. Przekładam do cebuli i kurczaka, a następnie zalewam całość przecierem. Dosypuję cukier, sól i pieprz do smaku, a także resztę mielonej papryki i oregano. Przykrywam i duszę około 20 minut. Po tym czasie zdejmuję pokrywkę i czekam aż sos się zredukuje, potrwa to jakieś 15 minut. Całość ma się dziać na średnim ogniu.


Podaję koniecznie z dobrym pieczywem!







Tuesday, 11 February 2014

Bułeczki czosnkowe


Wyrośnięte ciasto trzeba podzielić i ulepić z niego podłużne bułeczki, a następnie dodać wcześniej przygotowane masło. Od nas zależy pod jakim kątem je doprawimy. Można dać samą natkę, a nawet bazylię lub rozmaryn. Miłośnicy dojrzewających serów mogą zetrzeć odrobinę parmezanu, a lubiących poeksperymentować zachęcam do dodania kilku łyżek bazyliowego pesto. 

Składniki:
- 400 g mąki pszennej
- 2,5 dag drożdży
- 250 ml ciepłego mleka
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 50 g roztopionego masła
- 1 łyżka cukru
- 50 ml mleka do posmarowania bułek przed pieczeniem

Masło:
- 100 dobrego masła + 1 łyżka 
- 3 duże ząbki czosnku
- garść posiekanej natki pietruszki

Przygotowanie:

Mąkę przesiać. Drożdże rozkruszyć do miski, dodać cukier. Ugnieść łyżeczką, aż drożdże zaczną się rozpuszczać i dodać 50 ml ciepłego mleka. Odstawić, aż zaczyn ruszy.


Pozostałe ciepłe mleko wlać do mąki. Dodać masło i sól.


Przełożyć zaczyn.


Masę szybko wyrobić i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce na minimum 30 minut.


Łyżkę masła rozpuścić i dodać do niego czosnek. Chwilę podsmażyć, aż zacznie brązowieć. Trzeba uważać, żeby go nie przypalić!


Dodaję czosnek do rozgniecionego masła. Dorzucam też natkę. Dokładnie mieszam i wstawiam do lodówki na czas przygotowania bułek.


Ciasto przekładam na posypaną mąką stolnicę.


Formuję wałek i dzielę go na 8 części. Formuję z nich podłużne bułeczki i odstawiam do wyrastania na 30 minut.







Bułki ostrym nożem nacinam.




I wypełniam masłem. 
Najpierw bułki smaruję mlekiem, a potem piekę około 35 minut w 180 stopniach, aż uzyskają złocistą barwę.


Po upieczeniu warto jest posmarować je resztą masła, które nam zostało lub użyć zwykłego, bez dodatków. 

Jeśli lekko przepieczecie bułki, posmarujcie je mlekiem lub wodą i przykryjcie ściereczką - wtedy skórka znacznie zmięknie.








Thursday, 6 February 2014

Zapiekanka z cukinią, ziemniakami i mięsem mielonym pod śmietanowym sosem!

Zapiekanka
cukinia, ziemniaki, mięso, sos


Nie ma nic lepszego jak prosta zapiekanka ze składnikami, o których zdobycie nie musimy się trudzić. Ułożone warstwami lekko obgotowane ziemniaki, podsmażona na oliwie cukinia, dobrze doprawione mięso, finalnie oblane gęstym śmietanowym sosem i zapieczone pod żółtym serem. Łatwy przepis, który stanowi świetną propozycję na bardzo syty obiad!

Składniki:
- 1 duża cukinia
- 0,5 kg mięsa mielonego z szynki
- 2 duże cebule
- 1 kg obgotowanych ziemniaków
- 3 łyżki śmietany
- garść siekanej natki pietruszki
- tymianek
- oregano
- sól, czarny pieprz
- oliwa
- dwie łyżki masła + masło do wysmarowania formy

Sos:
- 300 g śmietany do zup i sosów
- 1 całe jajko
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/3 łyżeczki pieprzu
- 1/3 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

* - 200 g ulubionego żółtego sera

Przygotowanie:

Cukinię kroję w średniej grubości plastry. Na patelni rozgrzewam oliwę i szklę na niej posiekane cebule. Następnie dodaję mięso i smażę na średnim ogniu, aż straci surowość.


 Obgotowane ziemniaki kroję na dość grube plastry, aby podczas krojenia nie rozpadały się.


Na osobnej patelni rozgrzewam oliwę i kładę na niej plastry cukinii. Przyprawiam solą, pieprzem i tymiankiem, a kiedy zdążą się zarumienić ( po około 2 - 3 minutach ) obracam je. Ponownie doprawiam z drugiej strony.


Do usmażonego mięsa dodaję 3 łyżki śmietany i 2 łyżki masła. Dodaję natkę, oregano, do smaku sól i pieprz. Mieszam.



Formę, w której będę piekł zapiekankę, smaruję dokładnie masłem. Wykładam na dno mięso i równo je rozprowadzam, a na nim układam plastry ziemniaków.


Na ziemniakach kładę plastry usmażonej cukinii...


... i aż do wykończenia układam na przemian warstwy.



Ważne, aby ostatnią warstwą były ziemniaki. 


 Sos:

Jajko rozbijam do większej miski i dokładnie je roztrzepuję. Dodaję śmietanę i przyprawy. Łączę wszystkie składniki i wylewam na warstwę ziemniaków.


Posypuję szczyptą oregano.


A na wierzchu układam plastry sera. Wstawiam zapiekankę do piekarnika i piekę przez około 30 minut, aż ser pięknie się zezłoci, a sos śmietanowy delikatnie zapiecze.

  
Wyciągam zapiekankę i zostawiam ją na kilka minut, aby przestygła co ułatwi mi krojenie.


Podaję póki ciepła!





Saturday, 1 February 2014

Polędwiczki wieprzowe w sosie z gorgonzoli na puree z czerwonych ziemniaków

Polędwiczki wieprzowe
gorgonzola
&
czerwone ziemniaki


Nie trzeba długo kombinować, aby podać na stół coś wymyślnego i odstającego od tradycyjnych obiadów. Taką propozycją są polędwiczki wieprzowe przyprawione dużą ilością pieprzu, tymianku i oczywiście soli, którą doprawiam mięso dopiero na patelni, żeby nie wyciągnęła z niego zbyt dużo wody, a polędwiczki nie straciły na soczystości. Kolejnym etapem jest przygotowanie fenomenalnego sosu, który zdominowały kawałki topiącego się sera gorgonzola. Dodałem pieczarki, które rumieniąc się na maśle zbierały cały smak smażącego się w tym samym naczyniu mięsa. Później posiekana cebula dymka, śmietanka i duża szczypta gałki muszkatołowej, bez której sosy na bazie śmietany i serów nie mogą się obejść. 

W międzyczasie ugotowałem czerwone ziemniaki, odmiany Red Lady. Nie sugerujcie się, że wszystkie czerwone ziemniaki, tak jak bataty są słodkie. Co prawda są łudząco podobne, jednak te przygotowywane przeze mnie mają żółty miąższ i bardzo dużo skrobi, która wpływa na smak ziemniaka. Bardzo dobrze nadają się do ubijania, a podczas ich gotowania udaje mi się dopiąć wszystkie potrawy na ostatni guzik!

Składniki na 2 duże porcje:
- 400 g polędwiczki wieprzowej
- 6 średniej wielkości pieczarek
- 4 dymki wraz z cebulkami
- 250 ml śmietany kremówki
- 50 g sera gorgonzola
- 4 łyżki masła
- 2 łyżki oliwy
- sól, świeżo mielony pieprz
- 1/3 łyżeczki suszonego tymianku
- 1/3 łyżeczki utartej gałki muszkatołowej

Puree:
- 1 kg czerwonych ziemniaków, odmiany Red Lady
- 4 łyżki śmietany kremówki
- 2 łyżki masła
- 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1/4 łyżeczki utartej gałki muszkatołowej

* do dekoracji - posiekana natka pietruszki

Przygotowanie:

Oddzielam dymki od cebulek i dokładnie je płuczę. 


Drobno siekam wraz z zielonymi częściami.


Ser wyjmuję godzinę wcześniej, żeby osiągnął temperaturę pokojową oraz lepszy aromat.

Pieczarki siekam na plasterki. Ważne, żeby nie było ich zbyt dużo i nie zdominowały sosu.

Polędwiczki kroję wzdłuż włókien i lekko rozbijam dłonią. Doprawiam spora ilością pieprzu i tymianku. Sól dodam po położeniu mięsa na rozgrzanym tłuszczu.


Na rozgrzanej oliwie układam polędwiczki. Doprawiam je nieco solą i obsmażam na średnim ogniu po 4 minuty z każdej strony. Ściągam je na talerz i na tą samą patelnię dodaję 2 łyżki masła. Kiedy się rozgrzeje, stopniowo przekładam pieczarki i rumienię na złoto. Bardzo szybkie smażenie zapobiegnie wydobyciu się soku z pieczarek.


Do pieczarek dodaję posiekane dymki z cebulkami. Szklę je przez kilka minut.


Dolewam śmietankę i na wolnym ogniu pozwalam jej się podgrzać.



Ser dzielę na mniejsze kawałki. Wykorzystam połowę przedstawionej porcji, gdyż z jego ilością można łatwo przesadzić. Dodany ser rozpuszczam w sosie i gotuję 2-3 minuty. Jeśli chcecie dodajcie do niego polędwiczki lub tak jak ja - polejcie nim całe danie.


Puree:

 Ziemniaki przeciskam przez praskę i dodaję wszystkie wymienione składniki.



Ziemniaki mieszam dokładnie łyżką i póki ciepłe podaję!



Podaję zaraz po przyrządzeniu, wieńcząc natką pietruszki!


Uwagi:
- Sos bardzo szybko stygnie, więc najlepiej przygotowanie ziemniaków i mięsa zgrać czasowo, tak aby jedzenie nie musiało na siebie czekać.
- Dymki są delikatniejsze od cebuli, dlatego ich używam. Jeśli nie macie do nich dostępu postawcie na cebulę i przygotowanie sosu zacznijcie od jej zeszklenia. Potem dodajcie pieczarki.
- Jeżeli nadarzy się okazja odgrzania sosu dodajcie do niego łyżkę masła i kilka łyżek śmietany. Stygnąc staje się bardziej gęsty i traci na konsystencji, dlatego te dwa składniki lekko go rozrzedzą.