Miejsc gdzie można zjeść dobry, smaczny i w miarę szybki lunch jest niewiele. Zazwyczaj w lokalach,w których ruch jest bardzo duży i potrawy muszą być wydawane jedna po drugiej, produkty nie zawsze są świeże. Kupując wybieramy jedną zaufaną kanapkę, sałatkę lub deser i nie zwracamy uwagi co tak naprawdę tam siedzi. Jemy, bo chcemy zaspokoić uczucie głodu.
Jest wiele osób, które tak jak ja, żyją w ciągłym biegu i nie zawsze odżywiają się przez to zdrowo i rozważnie. Od pewnego czasu coraz większą wagę przykładam do tego co jem, bo w końcu w przeciągu czasu, będzie to miało jakiś skutek. Negatywny, bo w postaci zbędnego kilograma, złego samopoczucia, czy osłabienia organizmu.
"Libera" do takich miejsc nie należy, bo do odwiedzenia tej kawiarni skusiła mnie tak naprawdę ich ulotka z letnim menu, w którym dużą rolę grają świeże warzywa i owoce. Byłem tam rano, w celu sprawdzenia czy tak świeżo i smacznie jest cały czas. Niedzielny poranek, to chyba idealna pora na taki test, bo o tej porze trudno o dobrą botwinkę.
Zamówiłem na początek :
Chłodnik z botwinki
z jajkiem i koperkiem
Porcja duża i bardzo syta. Dużo warzyw, co najbardziej mi się podobało. Koperek był zdecydowanie świeży, zachował się od momentu dodania go do chłodnika. Jajka ugotowane na twardo, może kilkanaście minut przed podaniem. O ich świeżości decyduje wygląd żółtek. Jeśli przy białku są one ciemne, jajko mogło być gotowane dzień wcześniej lub dłużej. Botwinka, wraca do łask!
Zupa cebulowa
z grzankami i żółtym serem
Właściwie powinienem napisać krem, bo zupa miała właśnie taką konsystencję. Pierwszy raz taką jadłem. Jedząc potrawę możemy mieć różne obawy, czy cebula, która gra tutaj pierwsze skrzypce jest świeża lub może do garnka wpadło coś przez przypadek. Przecież mogli dodać ziemniaki, żeby zupa wydawała się gęściejsza. Tutaj tego nie było. Idealny, gładki krem. Fajna wariacja na temat, takiej tradycyjnej zupy cebulowej. Ser to ser, a nie wyrób seropodobny.
Tarta z młodymi warzywami
z cukinią, fasolką, marchewką i groszkiem, podana z mieszanką sałat i winegretem
Pierwszy raz jadłem tak podaną tartę, bo kiedy robię ją w domu, zazwyczaj powstaję na kruchym cieście, uprzednio zagniecionym i schłodzonym. Tutaj jest nieco inaczej, bo warzywa są na zupełnie obcym spodzie. Jest on bardzo delikatny. Ale powiem szczerze dość abstrakcyjny i inny. Nie mogę uznać, go za niesmaczny. Mi najzwyklej w świecie nie przypadł do gustu, zostanę przy tradycyjnym cieście. Warzywa nie był gotowcem z paczki czy mrożonej mieszanki. Cukinia soczysta, miała dobry smak. Ta z zamrażarki, owego smaku by nie posiadała, byłaby rozmoczona i nieapetyczna.
Mix sałat, kojarzy mi się z marketowymi paczkami z pomieszanymi liśćmi sałat : lodowej, masłowej, pekińskiej, rukoli, etc. Duży plus za własną kompozycję i nie pójście na łatwiznę ;)
Sałatka z camembertem
rukolą, winogronem i orzechami
Na pewno odtworzę ją w domu, bo w mniejszej porcji, będzie stanowiła świetną przystawkę. A na sos do sałatki muszę zdobyć przepis. Dla niektórych połączenie słodkich winogron z serem pleśniowym może wydawać się dziwaczne, bo nie wszyscy muszą gustować w takiej kuchni. Zapewniam, że nie odbierają daniu smaku. Wręcz przeciwnie. Połączenie dobrego gatunkowo sera, ze słodyczą owoców, lekko kwaśnym sosem winegret i lekko pikantną rukolą komponuje się wyśmienicie.
Herbata mrożona, przy upale, można powiedzieć okazała się kołem ratunkowym. Jedna z cytryną, druga z pomarańczą. O tak! A mięta robi swoje!
W Liberze byłem raz jeszcze, ale już bez aparatu. Piłem świetną kawę z syropem czekoladowym i "frappę". Szczególnie te dwa napoje Wam polecam ( Cafe mocha ; Frappa czekoladowo-bananowa ).
Takie miejsca są dowodem na to, że gotować można smacznie, zdrowo, przemyślanie, a przede wszystkim świeżo. Zdobywanie dobrych produktów nie jest trudne. Trzeba chcieć!
Letnia oferta dostępna jest na stronie kawiarni na facebooku :
A ja polecam i zachęcam do odwiedzenia!
Też piłam frappe bananowo-czekoladowe :)
ReplyDeleteMalinowy chruśniak, też jest niczego sobie ;)
Deletezupa cebulowa jest najlepsza!!! <3
ReplyDeleteZupa dyniowa jest mniaam polecam :p
ReplyDelete