Piątkowe Fajitas! Zacznijmy weekend od relaksu!
Przepis zaczerpnąłem z książki Nigelli Lawson - Kuchnia. Przepisy z serca domu. I jeszcze nie raz tam zajrzę! str. 52 - 55
Składniki:
- 2 piersi z kurczaka
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- ew. 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki cukru
- 2 łyżki soku z limonki lub cytryny
- 1 łyżka oliwy aromatyzowanej czosnkiem lub przed smażeniem kurczaka na patelnię, wlejecie oliwę i wrzućcie ząbek czosnku. Kiedy się zarumieni, koniecznie zdejmijcie go z ognia.
- 2 cebule
- 2 czerwone papryki
- 2 żółte papryki
- 8 tortilli
- posiekana kolendra, około 3 łyżek
- olej lub oliwa do zrumienienia kurczaka, warzyw i tortilli
* * *
dodatki jakie preferuję Nigella Lawson
- 100 g utartego sera Cheddar
- opcjonalnie 125 g sera camembert
- 125 ml gęstej, kwaśnej śmietany
- 1 duże awokado
- sałata lodowa
- posiekana kolendra
Pierś kurczaka kroję w paski lub kostkę. Myję i przygotowuję wszystkie warzywa.
Dodaję sok z cytryny, oregano, kmin, cukier, sól, *paprykę, wlewam oliwę aromatyzowaną lub robię jak w przypisie przy składnikach.
Kurczaka smażę na oliwie i zdejmuję z patelni.
Cebule, wcześniej pokrojone w pół talarki rumienię na patelni, na której wcześni smażył się kurczak. Absolutnie jej nie myję. Cebula przejmie wszystkie aromaty z patelni. Ewentualnie dolewam oliwę.
Paprykę kroję w paski ...
i dodaję do cebuli.
Najpierw na dużym ogniu rumienię ją z cebulą. Następnie przykrywam pokrywką i pozwalam poddusić się przez około 10 - 15 minut, aby zmiękła. Potem pokrywkę zdejmuję i czekam aż płyn odparuję, wtedy dodaję kurczaka.
Szykuję sobie stanowisko pracy. Dodatki ustawiam tak, aby były pod zasięgiem ręki.
Na placku układam paprykę i kurczaka, oraz umytą i osuszoną sałatę.
Układam pokrojony ser, oraz dodaję łyżkę majonezu. Zwijam, bardzo szczelnie.
Na patelni rozgrzewam oliwę, około 1 łyżki. Układam placek i rumienię po 30 sekund z każdej strony.
Fajitas zawijam w papier lub folię aluminiową, aby łatwo było je jeść i nie pobrudzić się sosem ;)
Najlepiej je się, przy dobrej lekturze ;)






