Friday, 20 September 2013

Friday Fajitas! Let's end the week with some chill#

Piątkowe Fajitas! Zacznijmy weekend od relaksu!




Piątek jest chyba dla wszystkich, długo wyczekiwanym dniem. Bez jakichkolwiek zmartwień, mogę spokojnie zacząć weekend. Na kolację podam fajitas z papryką, kurczakiem i przeróżnymi dodatkami. Tak, aby każdy mógł złapać swój placek i oprócz podstawowego wypełniacza, włożyć tam coś od siebie. Nawet camembert, za który powinienem zostań rozstrzelany ;) Świetnie dopełnia całość, swoim specyficznym smakiem. Ostatnio mogę jeść go ze wszystkim. A potem tylko zawinąć i koniecznie podpiec na patelni, na oliwie. Nie, podgrzać placek wcześniej w mikrofali, ani gotową tortillę podpiec w piekarniku. Jeśli chcecie uzyskać efekt chrupkości skorzystajcie z mojej rady. Rozgrzana oliwa to klucz do sukcesu! 

Przepis zaczerpnąłem z książki Nigelli Lawson - Kuchnia. Przepisy z serca domu. I jeszcze nie raz tam zajrzę! str. 52 - 55

Składniki:
- 2 piersi z kurczaka
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
-  ew. 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki cukru
- 2 łyżki soku z limonki lub cytryny
- 1 łyżka oliwy aromatyzowanej czosnkiem lub przed smażeniem kurczaka na patelnię, wlejecie oliwę i wrzućcie ząbek czosnku. Kiedy się zarumieni, koniecznie zdejmijcie go z ognia.
- 2 cebule
- 2 czerwone papryki
- 2 żółte papryki
- 8 tortilli
- posiekana kolendra, około 3 łyżek
- olej lub oliwa do zrumienienia kurczaka, warzyw i tortilli

* * *
dodatki jakie preferuję Nigella Lawson
- 100 g utartego sera Cheddar
- opcjonalnie 125 g sera camembert 
- 125 ml gęstej, kwaśnej śmietany 
- 1 duże awokado
- sałata lodowa
- posiekana kolendra


Pierś kurczaka kroję w paski lub kostkę. Myję i przygotowuję wszystkie warzywa.


Dodaję sok z cytryny, oregano, kmin, cukier, sól, *paprykę, wlewam oliwę aromatyzowaną lub robię jak w przypisie przy składnikach.


Kurczaka smażę na oliwie i zdejmuję z patelni.


Cebule, wcześniej pokrojone w pół talarki rumienię na patelni, na której wcześni smażył się kurczak. Absolutnie jej nie myję. Cebula przejmie wszystkie aromaty z patelni. Ewentualnie dolewam oliwę.


Paprykę kroję w paski ...


i dodaję do cebuli.


Najpierw na dużym ogniu rumienię ją z cebulą. Następnie przykrywam pokrywką i pozwalam poddusić się przez około 10 - 15 minut, aby zmiękła. Potem pokrywkę zdejmuję i czekam aż płyn odparuję, wtedy dodaję kurczaka.


 Szykuję sobie stanowisko pracy. Dodatki ustawiam tak, aby były pod zasięgiem ręki.



Na placku układam paprykę i kurczaka, oraz umytą i osuszoną sałatę.


Układam pokrojony ser, oraz dodaję łyżkę majonezu. Zwijam, bardzo szczelnie.
Na patelni rozgrzewam oliwę, około 1 łyżki. Układam placek i rumienię po 30 sekund z każdej strony.



Fajitas zawijam w papier lub folię aluminiową, aby łatwo było je jeść i nie pobrudzić się sosem ;)


Najlepiej je się, przy dobrej lekturze ;)









No comments:

Post a Comment