Zapraszam na pstrąga
z marchewkowym ryżem
Kiedy pod ręką mamy świeżą rybę, to aż sama prosi się o dobre przyrządzenie. W dzisiejszej wersji pieczona w aromatycznym maśle z dodatkiem wyśmienitego ryżu. Danie bardzo uniwersalne i dobre do podania na każdą okazję.
Składniki:
- pstrąg
- 80 g miękkiego masła
- garść natki pietruszki
- 3 ząbki czosnku
- sok z połowy limonki
- sól i świeżo mielony pieprz
Na ryż:
- szklanka o pojemności 250 ml ryżu
- łyżka masła
- na szklankę ryżu, dwie szklanki gorącej wody
- jedna starta marchewka
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Masło rozgniatam widelcem, a natkę drobno siekam.
Siekam drobno czosnek i dodaję go do masła z pietruszką.
Wszystkie składniki dokładnie łączę, najlepiej robi się to widelcem. Dodaję również sól i pieprz.
Dodaję sok z połowy limonki, który nieco rozluźni masło.
3/4 masła wkładam do wypatroszonej ryby.
Przekładam rybę do naczynia wyłożonego folią aluminiową oraz odcinając jej jeden płat, szczelnie zamykam rybę w formie. Piekę 15 - 20 minut w 180 stopniach, a pod koniec zdejmuję arkusz folii i pozwalam rybie lekko się zarumienić.
Na patelni rozgrzewam masło i dodaję marchewkę. Szklę ją na średnim ogniu do momentu, kiedy zmieni kolor na lekko żółty.
Wtedy dodaję ryż i starannie obtaczam ziarenka w maśle i marchewce.
Wlewam wodę do ryżu, przykrywam pokrywką i gotuję przez pok 15 - 20 minut do momentu aż będzie miękki i przyjemny do jedzenia. Co jakiś czas mieszam, aby zapobiec przypaleniu.
5 minut przed wyłączeniem ryżu wyjmuję rybę i smaruję ją resztą masła. Kiedy wyłożę ryż na talerz, ryba przejdzie kolejną porcją aromatycznego masełka.
No comments:
Post a Comment