Thursday, 5 December 2013

Szpinak, łosoś i ciasto francuskie!

Szybka przekąska : 
wędzony łosoś, szpinak i ciasto !



 Ciasto francuskie jest doceniane przez swoje bardzo szerokie zastosowanie i dowolność w jego przygotowaniu. Można je wykorzystać w kierunku bardziej słodkim lub wytrawnym. Dzisiejsza propozycja dotyczy wędzonego łososia, którego na tacce można dostać wszędzie. Szukajcie pod nazwą "łosoś sałatkowy" . Jeśli macie ochotę kupcie kawałek tej ryby i ugotujcie ją na parze lub upieczcie. Ja pokazuję ekspresową metodę na przygotowanie szybkiej przystawki, więc liczy się każda minuta. Co więcej, ryba pod taką postacią również jest bardzo dobra i do każdej z podanych propozycji nie mam żadnych zastrzeżeń. Zdążyłem już je wypróbować ;) . Razem z tą rybą dobrze komponuje się szpinak, a że jestem jego wielbicielem chętnie po niego sięgam. Nie doprawiam go niczym innym jak solą, pieprzem i dużą ilością czosnku.

Składniki:
- opakowanie ciasta francuskiego
- 1 paczka świeżego lub opakowanie mrożonego szpinaku 
- 4 ząbki czosnku
- 150 g wędzonego łososia
- sól, pieprz
- jedno całe jajko
- 2 łyżki masła
- łyżka oliwy 

Przygotowanie:

Ciasto wyciągam wcześniej, aby zdążyło się rozmrozić. 


Szpinak przekładam na patelnię, czekam się rozmrozi i woda doszczętnie wyparuje.


Ząbki czosnku rozgniatam nożem i drobno siekam.


Dodaję masło oraz czosnek na patelnię ze szpinakiem, dokładnie mieszam i uważam, aby czosnek się nie przypalił. Pamiętajcie, żeby pozbyć się najmniejszej ilości wody, gdyż jej nadmiar sprawi, że ciasto zacznie pękać. Na sam koniec przyprawiam solą i pieprzem.


Ciasto rozwijam.


Szpinak równomiernie wykładam na powierzchni ciasta.



Układam kawałki łososia.




Szczelnie zwijam.



I kroję na 2 centymetrowe ślimaki.



Układam na lekko natłuszczonym pergaminie, w który zawinięte było ciasto i natłuszczam  oliwą. 


Smaruję rozkłóconym jajkiem. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 25 - 30 minut, do momentu zrumienienia ciasta.



Póki ciepłe od razu wykładam na talerze.


 Świetna przekąska, przystawka oraz propozycja na szybki lunch!



2 comments: