Tuesday, 13 August 2013

Jak gotować, żeby nie oszaleć?


How to cook something unusual ? Jak ugotować coś innego, tak żeby było smacznie ?

     Nie zawsze musimy główkować nad pomysłem na obiad. Coraz częściej zdarza mi się, dosłownie "utonąć" w fotografiach jedzenia, czy też przeglądając grafikę z przeróżnymi potrawami. Przecież można od tego dostać świra! ;) Im bardziej pogłębiamy się w Internet, poszukując jakiegoś przepisu, zapominamy o najprostszych rozwiązaniach i wykorzystaniu tego, co najczęściej możemy dostać w sklepie lub mamy w lodówce.


     Nie zrozumcie tego dosłownie. Nie chodzi o to, żeby przygotowywać ze zwykłych produktów, to z czym mamy styczność na co dzień, np. kupując pierś z kurczaka, nie musimy obtaczać jej w bułce i jajku. Możemy równie dobrze, nafaszerować ją szpinakiem, fetą i zapiec albo drobno pokroić, usmażyć z warzywami i podać z ryżem. Kombinujcie, ale z głową! Idźcie tropem :  "co łączy się z czym?" i "co do czego pasuje?". Jak chcę ugotować ziemniaki, równie dobrze mogę zrobić z nich puree lub upiec. Mogę nawet zrobić z nich frytki ;) A kalafior? Kotlety z kalafiora, kalafior pod beszamelem, z czapą żółtego sera, czy też najprostsza zupa  kalafiorowa!

     Z coraz mniejszym przekonaniem, sięgam po mięso mielone, bo skoro jest zmielone, nigdy nie wiadomo co jeszcze w nim "siedzi", ale trzymajmy się tematu. Skoro mamy już to mięso. Zróbmy z niego jakąś fajną zapiekankę, lasagne choćby. Albo przygotujmy spaghetti, pulpeciki ( http://www.recipesandstories.pl/2013/08/pulpety-z-indyka-w-sosie-pomidorowym.html ) !  Równie dobrze, zacznijmy robić kotlety mielone, ale zatrzymajmy się w trakcie wyrabiania masy. Zatrzyjmy tak z 4 łyżki parmezanu, zatrzyjmy odrobinę gałki, dajmy świeże zioła. A przy formowaniu, włóżmy do środka pieczarkę, taką nie dużą i obklejmy ją mięsem. Od razu zauważymy efekt. 

     W momentach, kiedy nie mam pomysłu, żeby coś przygotować, wykorzystuję makaron! ( Ten przepis, polecać będę Wam zawsze : http://www.recipesandstories.pl/2013/07/ekspresowy-makaron-w-sosie-z.html ) Farfalle, tagliatelle - przyjemnie się je ze szpinakiem i gorgonzolą, a najlepiej według mnie smakuje z bazyliowym pesto i tartym parmezanem. Można również podać je z sosem bolognese, albo innym na jaki Wam przyjdzie ochota : pieczarkowy, brokułowy, pomidorowy, kalafiorowy, cukiniowy. A jak je zrobić? Najprościej będzie zeszklić na początku warzywa, a potem dodać np. śmietanę, doprawić do smaku i gotowe. Płaty lasagne można nie tylko przełożyć sosem pomidorowym. Któryś z wyżej wymienionych też się odnajdzie.

     A kto nie lubi pierogów? Przecież nie muszą być zawsze z kapustą czy mięsem! ( oczywiście oprócz świąt, bo nie ma wigilii bez pierogów z kapustą i grzybami ;) ) Zróbmy ze szpinakiem, albo z ricottą i kurkami? A jeśli zostanie nam bigos, wykorzystajmy go jako nadzienie! 

Wystarczy tylko pomyśleć, poszukać inspiracji, żeby przygotować coś smacznego, prostego ale z charakterem! Przecież nie można oszaleć! :) Zachowaj spokój i gotuj!


No comments:

Post a Comment