Friday, 2 August 2013

"Podeszwa" Babci Zosi - pizza inaczej

Tak, pizza inaczej, bo z tą tradycyjną ma niewiele wspólnego. Skąd i kto wymyślił ten przepis, nie mam pojęcia. Ale odkąd pamiętam, ta pizza przynajmniej 3 razy w miesiącu pojawia się u Babci na stole. Dlaczego podeszwa? Widać moja Babcia, do ciasta drożdżowego ręki nie ma, tak więc "pizza" za bardzo nie wyrasta, ale nie odbiera to jej uroku i smaku! Jest pyszna. Zakalec jej niestraszny ;) 

Składniki na formę 25 cm x 35 cm
- 250 g mąki
- 3/4 szklanki mleka
- 2 dkg drożdży
- 5 łyżek oleju
- 1 jajko
- 3/4 łyżeczki soli
* dodatki
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 1 cebula
- 300 g pieczarek
- sól, pieprz
- łyżka masła
- 100 g sera żółtego

Mąkę przesiewam do miski, dodaję sól. 


Drożdże kruszę do kubka i zalewam ciepłym mlekiem. Dokładnie mieszam.


  Mleko z drożdżami wlewam do miski, wbijam jajko, wlewam olej. Mieszam mikserem.       
Uwaga! Najlepiej jest miksować z nakładkami do ciasta drożdżowego, albo użyć zwykłej łyżki, gdyż składniki szybko się łączą. 


Ciasto przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. ( Masa ma BARDZO gęstą konsystencję, więc dobrze jest przekładać je z miski łyżką, co jakiś czas zwilżaną w wodzie. W ten sposób, radzę też ciasto wyrównać ). Odstawiam formę w ciepłe miejsce na 20 minut. 


Ciasto smaruję koncentratem, rozprowadzam po całości. Przygotowuję teraz dodatki. Cebulę kroję w kostkę, szklę na łyżce masła. Dodaję pokrojone drobno pieczarki. Czekam, aż sok wyparuję i doprawiam do smaku. Przekładam lekko przestudzone na ciasto. Całość przykrywam startym żółtym serem. 


Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę około 35 minut





No comments:

Post a Comment